Плоскостопість

Плоскостопість: симптоми і ступені

video

Плоскостопість – це патологічний стан стопи, коли частково або повністю зникають її природні склепіння. Як наслідок, стопа перестає виконувати свою функцію, що амортизує під час ходьби. В результаті у людини виникають болі, підвищується ризик розвитку патологій опорно-рухового апарату.

У нормальному стані кістки та зв’язки формують два зводи:

 • поздовжній – від великого пальця до п’яткової бугра;
 • поперечний – у формі арки, яка проходить уздовж підстави пальців ніг.

Така конфігурація підтримується системою м’язів і зв’язок. Завдяки цьому при будь-якому русі (ходьба, біг, стрибки) ноги пружинять, пом’якшуючи удари. Тим самим опорно-руховий апарат захищається від ударних навантажень, а також краще утримується рівновага.

Зовнішні ознаки плоскостопості досить явні та проявляються в тому, що:

 • у взуття сильніше починає стиратися внутрішня частина підошви та каблука;
 • стопа стає ширше, через що може виникнути необхідність брати пару взуття на розмір біль;
 • змінюється хода. Вона стає важкою, неприродною і «клишоногою», йде порушення постави.

Як і з будь-яким іншим захворюванням, чим раніше проблема буде виявлена, тим більших наслідків можна буде уникнути. Особливо важлива профілактика плоскостопості. Вона полягає в тому, щоб носити зручне взуття, виробляти поставу і стежити за правильністю ходи, займатися гімнастикою або танцями, робити масаж.

Причини виникнення плоскостопості

Це велика група патологій, яка різниться в залежності від причин, якими була спровокована. Є досить рідкісне вроджене плоскостопість, але набагато частіше воно є набутим.

Придбане плоскостопість може бути спровоковано зовнішніми і внутрішніми факторами. Воно буває:

 • статичним. Виникає внаслідок надмірних навантажень на стопу. Найбільш поширений тип;
 • травматичним. Розвивається після травмування голеностопа або стопи (вивихи, перелом, розтягнення та розриви зв’язок і т.д.);
 • паралітичним. Трапляється, коли людина перенесла захворювання, яке спровокувало параліч медіальної, середньої і латеральної груп м’язів;
 • рахітичним. Прямий наслідок нестачі вітаміну Д, через що розм’якшуються кістки.

80% випадків – це саме статичну плоскостопість. Йому схильні люди різних вікових груп. Його розвиток провокують вроджені слабкості зв’язкового апарату, надлишкова маса тіла, малорухливий спосіб життя, деякі професії (що має на увазі довге стояння, регулярний підйом вантажів), вагітність або неправильне взуття.

Ступені та види плоскостопості

Рівень розвитку патології визначає його тяжкість і набір проявів. Виділяють такі ступені плоскостопості:

 1. Плоскостопість 1 ступеня. Характеризується слабшанням зв’язкового-м’язового каркаса. Зовні ноги виглядають як зазвичай, але при ходьбі вони починають швидше втомлюватися, виникає деякий дискомфорт. Можлива набряклість вранці.
 2. Плоскостопість 2 ступеня. Деформації стають вже помітними для ока. Стопа виглядає дещо розпластаною по підлозі. Біль стає відчутною, і часто віддає в коліно, голеностоп.
 3. Плоскостопість 3 ступеня. Стопа вже істотно деформована, і майже постійно болить. Патологічні зміни зачіпають нижні кінцівки і хребет. На цьому рівні болю виражені і вже заважають людині повноцінно жити, так як він не може довгий час не тільки ходити, але і стояти.

Виділяють ще поперечна плоскостопість 4 ступеня, для яких характерний високий кут відхилення. Якщо розглядати види плоскостопості, то основних їх три: поздовжнє, поперечне і комбіноване.

Поздовжнє плоскостопість виражається в тому, що передня частина стопи відхиляється назовні, в результаті чого нога стає довшим з розширеною середньою частиною. Така зміна забезпечує перевантаження “таранно-ладьевидного суглоба” і виникнення в ньому артрозу.

Поперечний вид має на увазі згладжування і сплощення поперечного зводу стопи. Передній відділ стопи виявляється перевантаженим, в результаті чого виникають деформуючі остеоартрози плюснефалангових суглобів і, як наслідок натоптиші. А комбіноване поєднує в собі обидва різновиди.

Лікування плоскостопості

Лікувальний курс в центрі Модус не має на увазі хірургічних втручань, активного накачування медикаментами, а полягає в лікувальній фізкультурі, масажі, фізіотерапії, ортопедичних пристосувань. Тільки при найсерйозніших деформаціях стоп може бути рекомендована операція. Ми прекрасно справляємося із захворюваннями за допомогою кінезотерапії та активно-пасивної реабілітації, які до того ж дають довгостроковий ефект.

У профілактичних же заходах можна виконувати вправи для плоскостопості. Оптимальний комплекс вправ можна запросити у свого лікаря або спеціаліста центру Модус. Він порадить руху, які допоможуть уникнути розвитку деформаційних процесів.

Modus
proapp.studia@gmail.com
вул. Володимирська, 49а
м. Київ , 01001 Україна
(067) 568-07-10